Kansere Neden Olabilecek 16 Yiyecek

Vücudumuz çeşitli yiyecekler tüketerek gelişmek üzere tasarlanmıştır, bu nedenle yemekler ne kadar çok işlenirse, o kadar az sağlıklı olurlar. Katkı maddeleri, koruyucu maddeler ve doğada bulunandan daha fazla tuz ve şeker, vücutta inanılmaz bir yük oluşturmak için birlikte çalışırlar. Vücudumuzun öğünleri sindirmek için çalışması ne kadar zor olursa, kansere yakalanma riski o kadar artar.

Kansere Neden Olabilecek 16 Yiyecek

1: Kola
Koladaki en büyük tehlike, genellikle yüksek fruktozlu mısır şurubu şeklinde olan şekerdir. Fruktoz, vücudunuzun kullanması için en zorlu şeker şeklidir. Tek bir kutuda tam bir günden fazla şeker ihtiyacı bulunur, kan şekerinizi yükseltir ve tokluk hissi vermediği için, potansiyel olarak daha sonra aşırı yemek yemeye yol açar.

Kolalar aynı zamanda masum görünen ama aslında bir yan ürün olarak kanserojen kimyasal 4-MEI içeren yapay bir renklendirici olan karamel rengini içerir.

Bunun yerine - Bir miktar taze sıkılmış meyve suyu içmek iyi bir alternatiftir.

2: Izgara kırmızı et
Uzmanlar, kanser riskinizi azaltmak için yağlı kırmızı et alımınızı haftada sadece birkaç porsiyonla sınırlandırmanızı tavsiye ediyor.

Yüksek bir sıcaklıkta pişmiş yiyecekler, bilinen bir kanserojen olan akrilamid üretir. Ve ızgarada pişirilen et, elektrik olmadıkça, kömürden veya odundan sağlıksız şeyler de alır.

Bunun yerine - Genel olarak kırmızı et alımınızı azaltın, organik, otla beslenen sığır eti seçin ve fazla pişmemeye dikkat edin.

3: Mikrodalga patlamış mısır
Patlamış mısır genel olarak sağlıklı bir atıştırmalıktır, ancak bir mikrodalga fırında ve Türkiye'de çok yaygın olmasa da mikrodalga torbalarında hazırlanırsa kansere neden olan bir gıdaya dönüşür. İlk olarak, “tereyağı” aroması sıklıkla toksik olduğu bilinen diasetil (veya benzerini) içerir. Torbaların kendileri, araştırmalarda kanserojen olduğu belirlenen PFOA adlı bir kimyasal madde ile kaplanmıştır.

Ve son olarak, patlamış mısır üreticilerinin, mısırların GDO'lu olup olmadığını bildirmeleri gerekmektedir, ancak bunların bir çoğu büyük olasılıkla genetik olarak değiştirilmektedir.

Bunun yerine - Organik mısır almaya çalışın ve bunları bir tava, tencere gibi bir kap yardımıyla ocağınıza yerleştirin. Zeytinyağı ve en sevdiğiniz kurutulmuş otların bir birleşimi ile harika, sağlıklı bir çerez olabilir.

4: Konserve gıdalar, özellikle domates
Konserve sebzeler, koruyucu işlemin bir parçası olarak ilave tuzla doldurulmakta ve meyveler genellikle düz şeker şurubunda konserve edilmektedir. Bu kendi başına problemli, ama daha da kötüsü, kutuların BPA adlı bir kimyasal maddeyle kaplı olmasıdır. Kansere bağlı bilinen bir hormon bozucu olan BPA, bununla temas eden yiyeceğe sızmaktadır.

Etkisi doğal olarak asitli yiyecekler ile güçlendirilir, bu nedenle domatesler bir konserveden yemek için özellikle risklidir.

Bunun yerine - Taze veya dondurulmuş ürünleri yiyin veya en azından düşük sodyumlu ve etiketli BPA içermeyen kutuları bulmaya çalışın.

5: Hidrojenlenmiş yağlar
Doğal olarak kaynaklarından elde edilemeyen yağlar kimyasal işlemle hidrojenlenir. Örneğin bitkisel yağlar, sadece kimyasal olarak ekstre edilmez, aynı zamanda renklendirilir ve daha sonra doğal kokuları çıkarılır.

 

Son ürün güzel görünüyor, ancak sağlıksız Omega-6 yağlarıyla doludur. Maalesef, ticari unlu mamullerin çoğu, hidrojenlenmiş yağlar kullanmaktadır.

Bunun yerine - Evde yemek pişirmek için doğal olarak çıkartılmış zeytin, soya veya kanola yağı seçin ve satın alınan kek ve kurabiyeleri yemekten kaçının.

6: Çiftlik somonu
Yabani avlanan somon balığı çok sağlıklı bir proteindir ve beslenmenizde temel bir maddedir. Ancak, bugün marketlerde bulunan çoğu somon çiftliklerde yetiştirildiği için doğalını bulmak zor olabilir. Bir kez daha, doğal bir ürüne insan müdahalesi onu sağlıksız hale getirdi.

Çiftlik somonu kalabalık ve stresli bir yaşam sürmekte ve antibiyotik içeren doğal olmayan besinler tüketmeye zorlanmaktadır. Sonuç, kansere neden olan PCB, cıva ve dioksin içeren ürünlerdir. Çiftlik somonu ayrıca doğal olanlardan daha şişmandır.

Bunun yerine - Doğal ortamlarında avlanmış somon balığı yiyin veya arıtılmış balık yağı takviyesi ile diyetinizi arttırın.

7: Yapay tatlandırıcılar
Yapay tatlandırıcıların güvenliği konusunda çok fazla tartışma var, ancak kan şekerini kontrol etmeye gerçekten yardımcı olmadıkları için, onları gerçek şeker yerine seçmek için çok az neden var. Tatlandırıcılar vücudun günlük kalori tüketiminizi doğru bir şekilde algılamasını önler ve aslında daha fazla şeker istemenize neden olur.

 

Aspartam, kansere neden olan kimyasallar söz konusu olduğunda şüpheli listenin başında yer almaktadır, ancak, sindirim sırasında DKP adı verilen bir toksine parçalandığı ve daha sonra başka kanserojen kimyasallar saldığı düşünülmektedir. Bu şekilde, yapay tatlandırıcılar beyin tümörleri ile bağlantılı olmuştur.

Alternatifler - Gerçekten bir tatlandırıcıyı tercih ediyorsanız, bitki bazlı Stevia kullanın. Ancak, sadece gerçek şekere sahip olmak en iyisi olabilir, ancak ne kadar tüketeceğinizi sınırlayın. Evinizin mutfağında elma püresi veya diğer sağlıklı malzemeler ile ikame yollar bulun.

8: Rafine beyaz un
Kepekli tahıllar herhangi bir diyetin sağlıklı bir parçasıdır, ancak beyaz un, üretmek için rafine etme işleminden geçtiklerinde, hayati besinlerin tümü yok olur. Sonra una, güzel ve beyaz yapmak için klor gazı püskürtülür. Kalan tek şey, yalnızca zehirle boğulmuş bir ürün değil, aynı zamanda sisteminizdeki basit şekeri parçalamaya hazır, saf bir karbonhidrat.

Kan şekeri yükselmesine ve çökmesine neden olur. Unutmayın ki şeker kanserin en sevdiği yakıttır, bu nedenle kanınızda çok fazla dolaşımda bırakmak her gün kanser hücrelerinin büyümesi için mükemmel bir ortam oluşturur.

Bunun yerine - Ne yazık ki, bu ürün ticari olarak en çok tüketilen unlu mamullerin çoğunda bulunduğundan, bu tip gıdaları evde kendiniz pişirmelisiniz. Bu amaçla ağartılmamış, tam buğday unu seçin ve beyaz malzemelerin ne kadarının paketlenmiş ürünlerde olduğunu belirlemek için etiketleri dikkatlice okuyun. Bakkalınızın ekmek rafında, beyaz ekmeğin yanında mutlaka tam tahıl seçeneği vardır ve bunu tercih edebilirsiniz.

9: Organik olmayan meyve ve sebzeler
Ticari sebze-meyve yetiştiricileri, ürünleri çeşitli haşeratlar tarafından zarar görmesin diye tarım ilaçları kullanırlar. Öte yandan, zehirle kaplanmış ürünler tüketiciler için sağlık riski oluşturur. Fakat güvenli organik tarım yöntemleri mevcut olsa da, biraz daha pahalıya mal oluyor. Organik olmayan ürünle , atrazin, tiodikarb ve organofosfatlar dahil olmak üzere tehlikeli pestisitler ile kirlenir.

 

Yalnızca Atrazinin insanlarda ciddi sağlık ve üreme sorunlarına neden olduğu bulunmuştur. Tüketici güvenliği açısından bu durum her zaman eğrinin gerisinde, ABD, Avrupa ülkelerinde yasaklanmış olsa bile düzenli olarak atrazin kullanmaya devam ediliyor.

Bunun yerine - Satın alabileceğiniz kadar organik ürün satın alın, özellikle de bu listede bulunan (Çilek, Ispanak, Lahana, Elma, Üzüm, Kiraz, Armut, Domates, Kereviz, Patates, Acı Biber) meyve-sebzelere dikkat edin -böcek ilacı kalıntısı en yüksek olan ürünler. Ve elbette, yemeden önce tüm ürünleri iyice yıkayın.

10: İşlenmiş et
Pişirmeden önce veya pişirme sırasında etin her işlenmesi bu besini daha tehlikeli hale getirebilir. Pastırma, sosisli sandviç, şarküteri ve sosis gibi ürünler, büyük miktarda tuz ve kansere neden olan nitrat ve nitrit gibi kimyasallarla doludur. Tüm bu gereksiz ürünler ürünün daha iyi görünmesini ve daha uzun süre dayanmasını sağlar, ancak vücudunuz için faydalı hiçbir şey yapmaz.

Ne yazık ki, doğal olarak tütsülenmiş etler bile işleme sırasında katran alıyorlar, bu da yiyecekler için sigarada olduğu zararlıdır. Bu arada, çalışmalar, her gün kırmızı et yemenin yaşam boyu kanser riskini %22 artırdığını göstermiştir.

Bunun yerine - Yerel kasabınızdan satın alın; çünkü daha taze, daha az işlenmiş etler satma eğilimindedirler ve ürünleri hakkındaki soruları cevaplamaktan memnuniyet duyarlar. Marketten organik et ve nitrat ve nitrit içermeyen etiketli diğer ürünleri seçin.

11: Patates cipsi
Patatesler çoğunlukla karbonhidrattır, ancak pişirildiğinde ve tüm formunda yenildiğinde de (kabuğu ile) sağlıklı olabilir. Patates cipsi ise, seçebileceğiniz en az sağlıklı atıştırmalıklardan biridir. Birincisi, trans yağlarda kızartılır ve daha sonra tuzla kaplanır. Ayrıca genellikle kimyasal koruyucular ve yapay renklendiriciler içerirler.

 

Bu katkı maddelerinin hepsinin kalp sağlığının yanı sıra dolaşımada olumsuz etkisi vardır. Daha da kötüsü, cips kızartıldıkça, yüksek sıcaklıklarda ısıtılan tüm yiyeceklerde bulunan bir kanserojen olan akrilamid varlığı ortaya çıkar.

Bunun yerine - Tuzlu kraker, patlamış mısır, kurutulmuş elma veya muz cipsi gibi besinler seçin.

12: GDO'lu yiyecekler
Tartışma, genetiği değiştirilmiş gıdaların güvenliği konusunda tedirgin edici olmakla birlikte, konuyla ilgili kesin araştırmalar yapmak için çok az şey yapıldı. İlk olarak 1994 yılında piyasaya sürülmüş, genetiği değiştirilmiş ürün için “reçete” her zaman değiştiğinden, sorun karmaşıktır. Bildiğimiz şey, GDO'ların etkileri üzerine yapılan bir fare çalışmasında, deneklerin her birinin maruziyetten sonraki 10 gün içinde kanser öncesi hücre büyümesi geliştirdiğidir.

GDO'ların çoğu Avrupa'da yasaklandı, Türkiye'de durum nedir tam olarak bilmiyorum. GDO'lu ürünler, zararlılara daha iyi, daha uzun süre dayanır ve uzun mesafelerde bozulmadan taşınması daha kolaydır. Ancak insan sağlığı için risk gerçekten buna değer mi?

Bunun yerine - Organik ürünler ve et satın alarak doğal ürünlere yönelin. Paketlenmiş yiyecekleri seçtiğinizde, her zaman non-GMO yazan bir etiket arayın.

13: Alkol
Alkolü kansere bağlayan çalışmaların tümü aşırı alkole işaret ediyor. Hala kadınlar ve erkekler için iki günde bir içki tüketmek güvenli bölgede kalmanızı sağlayabilir, ama hiç alkol almamak kurtarıcı bir sağlık nedeni olabilir.

Ulusal Kanser Enstitüsü, güvenli bölgeyi aşmanın ağız, yemek borusu, karaciğer, kolon ve rektum kanseri riskini artırdığını bildiriyor. Aslında, aşırı içmenin, sigaradan sonra dünya çapında önlenebilir iki kanser nedeni olduğu düşünülmektedir.

Bunun yerine - Aslında alkol tüketmeye mecbur değilsiniz. Ancak sıkıldığınızda içki içmekten kaçınmaya çalışın ve stresten kurtulmak için kesinlikle ona güvenmeyin. Kırmızı şarap, resveratrol adı verilen bir kanserle mücadele bileşiği içerdiğinden nispeten daha sağlıklı bir seçimdir.

14: Rafine şekerler
Rafine şeker kategorisindeki en kötü suçlu, muhtemelen bir ton işlenmiş yiyecek ve içecekte bulunduğunu bildiğiniz yüksek fruktozlu mısır şurubu. Bir kola, örneğin, 15 çay kaşığı şeker içeriyor! Kanser şekerle beslenmeyi sever, ancak fruktoz, vücudunuzun onu işlemesi için çok çalışması gerektiğinden dolayı özellikle zahmetlidir.

Kendi formunda vücut onu besin-yakıt olarak kullanamaz, karaciğeriniz önce onu parçamalıdır. Vücudunuza bir kerede çok fazla alım yaptığınızda, Nonalkolik Karaciğer Yağlanması hastalığı denilen bir duruma yol açarak çok fazla yağ depolar. Nonalkolik Karaciğer Yağlanması, karaciğer kanseri için kendi başına bir risk faktörüdür.

Bunun yerine - Etiketleri sabırlı bir şekilde okumaya başladığınızda, paketlenmiş gıdalardaki rafine şeker miktarından korkarsınız. Tatlı isteğinizi şekerden ziyade tüm meyvelerle tatmin etmek en iyisidir, ancak antioksidan içeren bitter çikolata da akıllı bir seçenek olabilir.

15: Margarin
Tereyağa daha sağlıklı bir alternatif olarak geliştirilen margarin aslında tam tersidir. Bitkisel yağlardan yapılmış, trans yağlarla doludur. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, çok miktarda trans yağ tüketmenin, özellikle kalp kaynaklı sorunlarda, %34 oranında şaşırtıcı bir oranla erken ölüm riskini arttırdığı görülmüştür.

Ancak margarin de kanser riski oluşturabilir. Bitkisel yağın üretim sırasında yüksek bir sıcaklıkla ısıtılmasının yan ürünleri, lycidol ve 3-MCPD kimyasallarıdır. Bu kimyasallar sindirildiğinde, vücuda toksinler salgılanır.

Bunun yerine - Tereyağı aslında daha iyi bir seçimdir, ancak çok fazla doymuş yağ içerdiğinden aşırıya kaçmayın. Burada en sağlıklı seçim doğal zeytinyağıdır.

16: Diyet yiyecekleri
Birçok gıda üreticisinin bilinçsiz uygulamalarının bir başka ürünüde, diyet gıdaları olarak pazarlanan ürünlerdir ve aslında sizin için daha da kötü olabilir. Sorun şu ki, yağ bir kez bu yiyeceklerden alındığında, bu besinler çok lezzetli olmazlar. Böylece yağ bir ton yapay tatlandırıcı ve sodyum ile değiştirilir. Genel olarak paketlenmiş gıdalar ayrıca çeşitli bağımlılık yapıcı kimyasallar içerebilir ve bu da kanser riskini artırır. Aşırı yemek yememek için diyet ürünlerini seçmek genel olarak iyi bir seçim değildir.

Bunun yerine - Paketlenmiş gıda madderini tüketmeyin ve yerine taze, bütün gıdalar yiyin. Meyve ve sebzeler önceden kesilmiş satın alınabilir ve zaman sınırlı ise yıkanabilir.

Sizin ve aileniz için en iyi yiyecekleri seçmek, özellikle tüketicileri önemsemeyen ve aldatıcı pazarlama teknikleriyle, yalnızca para kazanmayı önemseyen bencil tarım uygulamaları karşısında oldukça önemli olabilir. Bununla birlikte, kanser riskinizi azaltan yiyeceklerin seçilmesi birkaç temel ilkeye indirgenebilir. İlk önce, mümkün olduğunca yerel ve organik ürünler satın alın. İkincisi, yaratıcı ev yapımı yemekleri yerine paketlenmiş malzemeyi (kola dahil) tercih etmeyin. Şu anda zor gelebilir, ancak tüm ömrünüzü sağlıklı bir şekilde yıllarca uzatma potansiyeline sahiptir.